Ingmar Bergman, švédský filmový režisér, si vysloužil uznání za hloubkové filmové analýzy lidských citů a stal se vzorem pro několik generací tvůrců na celém světě. Ve svých dílech se soustřeďuje na vnitřní rozpory a křehkost duše a v neposlední řadě na vztahové problémy. Všeobecné uznání jako jednoho z největších filmových režisérů své doby získal ve Švédsku i v zahraničí filmem Fanny a Alexander (1981), který natočil po návratu z dobrovolného exilu v Německu. Jeho filmy byly mnohokrát nominovány na Oscara, který mu byl nakonec udělen za filmy Pramen panny, Jako v zrcadle a Fanny a Alexander. Nejvyšší ocenění získal Bergman i na Mezinárodních filmových festivalech v Berlíně a Cannes. Byl všeobecně známý pro svůj cit pro režírování hereček a často zdůrazňoval, že herci a herečky jsou pro jeho práci mimořádně důležití, neboť představují největší zdroj inspirace. Z tohoto hlediska je proto zajímavé podívat se na Bergmana právě z perspektivy jeho herců.
Muži a Bergman je dokument sledující poslední roky Ingmara Bergmana, kde několik výjimečných švédských herců - Thommy Berggren, Börje Ahlstedt, Thorsten Flinck a Erland Josephson - hovoří o spolupráci s Bergmanem. Stáváme se svědky unikátního portrétu výjimečného švédského režiséra, ve kterém sledujeme jeho filmovou i divadelní tvorbu od počátku 50. let až po jeho poslední divadelní hru o padesát let později.
Máme před sebou příběh Bergmana jako režiséra a příběh Bergmana jako muže. Průvodce nám dělá uznávaný švédský filmový kritik Nils Petter Sundgren, který sledoval Ingmara Bergmana během celé jeho kariéry.